Arne från Luleå vann årets första Jackpott
Första jackpottdragningen är avgjord. Arne från Luleå la beslag på vinstsumman 1 380 014 kronor.
– Är det verkligen sant? Nu kanske man ska säga upp sig från jobbet, ler den lycklige 62-åringen.
Arne från Luleå sänder nog i dag en tacksam tanke till sin dotter. Det var nämligen hon som gav en prenumeration på lotter från Miljonlotteriet i present till sin pappa.
– Jag kan inte tro att det är sant. 1,3 miljoner, det är helt otroligt, säger Arne.
Lika överraskad som han själv blev, lika överraskad blev hans dotter.
– Hon har en ganska risig bil så jag SMS:ade henne och frågade om det inte är dags att byta. Hon ringde tillbaka och undrade vad jag menade.
Arne vann alltså sin fantastiska vinst i vår Jackpottdragning. Jackpott är en bonusdragning som går av stapeln tre gånger om året. Alla som har köpt lotter hos Miljonlotteriet under 2015 deltar i dragningen tack vare att alla lotter ger andelar i dragningen. Ju fler lotter man köper desto fler andelar har man i dragningen.
– Det känns som en bonusvinst eftersom jag inte skrapade fram den på en av mina lotter utan istället fick den i jackpottdragningen. Nu ska jag hitta på något riktigt kul med vinsten.
Stort grattis Arne!
Lämna ett svar